+420 605 254 730, +420 603 700 593

Záchovná stomatologie

Ošetření dětského chrupu

První dětské zoubky se začínají prořezávat mezi čtvrtým až šestým měsícem života. Jakmile se v ústech dítěte objeví první zoubek, je nutné začít přemýšlet o pravidelné péči dětského chrupu. Nejprve zcela postačí otírání vatovým tampónem, pak když už je zubů více přichází na řadu dětský zubní kartáček. V šesti měsících věku dítěte je vhodné jej začít připravovat na první návštěvu o stomatologa. Rodiče informujeme, jakou vhodnou zubní pastu mají používat, jak zoubky čistit, kdy je čas odložit dudlík apod. Velkou chybou je, když rodiče přivedou dítě do ordinace až když ho zub bolí, protože už sama bolest je pro dítě značně stresující a ošetření v cizím prostředí pak vnímá negativně, je pak logické, že další návštěvě se brání. Proto právě u malých dětí je včasná prevence zubního zdraví velmi důležitá. Například včasné ošetření kazu v mléčných zubech má důležitý význam pro celou ústní dutinu, protože zkažené zoubky a ponechané kořínky mohou vést k bolestivým komplikacím, kterým je vždy možné předcházet.

Důležitou roli při zdraví zubů hrají i stravovací návyky, strava bohatá na cukry, přeslazené nápoje rozhodně neprospívají zdravým zoubkům.
Dodržovat ústní hygienu musí i dospělí pacienti, aby zabránili tvorbě zubního kazu, zánětu dásní, onemocnění sliznic a dalším zubním onemocněním. V případě defektu zubu je nutné zhotovit výplň.